The advisers listed below will serve in high schools across our state for the 2020-2021 school year to assist juniors and seniors with the college prep and application process. College Advisers help students navigate the complex college exploration process, retake college admissions tests, apply to colleges that are a good match/fit, complete the FAFSA, secure financial aid, and matriculate to college. 

placeholder

Morgan Abate
Brethren High School & CASMAN Academy

placeholder

Bianca Aguirre
North Branch High School

placeholder

D'Angelo Allen
Taylor High School

placeholder

Susanna Anim-Mensah
Belleville High School

placeholder

Gwen Bagley
Lee High School

placeholder

Jordan Barnes
Bentley High School & Genesee High School

placeholder

Fernando Barrera
Lincoln Park High School

placeholder

MarKeese Boyd
Hastings High School

placeholder

Jaylee Brown
Bear Lake High School & Onekama High School

placeholder

Kela Brown
Robichaud Senior High School

placeholder

Reeta Chandler
East Kentwood High School

placeholder

Elizabeth Clark
Coleman Jr./Sr. High School & Meridian Early College High School

placeholder

Deja Clemons
Redford Union High School

placeholder

Jorden Couture
Montague High School

placeholder

Jacob Crawford
Evart High School

placeholder

Steven Curtis
Port Huron Northern High School

placeholder

Brenna Dorrity
Sault Area High School

placeholder

Ernesto Duran
Millington Senior High School

placeholder

Leah Fast
Maple Valley Jr./Sr. High School & Relevant Academy

placeholder

Nate Frieswyk
Mesick High School & Manton High School

placeholder

Page Gardner
South Lake High School

placeholder

Normandy Gray
Voyageur College Preparatory High School

placeholder

Riki Gross
Bullock Creek High School & Academic and Career Education Academy

placeholder

Brittany Hall
Clintondale High School

placeholder

Mackenzie Houlehen
Coloma High School & Watervliet High School

placeholder

Anisa Ismailaj
Wayne Memorial High School

placeholder

Janay Johnson
Hamady High School

placeholder

Ana Jones
Fennville High School & Saugatuck High School

placeholder

Christa Keys
Morley Stanwood High School

placeholder

Husna Khan
Fitzgerald High School

placeholder

Leslie King
Cornerstone Health + Technology High School

placeholder

Ashleigh Laho
Union High School

placeholder

Manuel Lamarche
Benzie Central High School & Frankfort High School

placeholder

Jack Lareau
Lapeer County Education and Technology Center

placeholder

Marilyn Laski
Perry High School

placeholder

Erika LeDonne
LakeVille Memorial High School

placeholder

Brittny Leenknegt
Ecorse High School

placeholder

Rayvon Miles-Smith
Henry Ford Academy

placeholder

Calvin Miller
Three Rivers High School

placeholder

Moriah Miltgen
Marion High School & Pine River High School

placeholder

Taylor Pearson
Advanced Technology Academy

placeholder

Victoria Ruid
Belding High School

placeholder

Miles Shane
John Glenn High School

placeholder

Nathan Shavalia
Addison High School

placeholder

Valerie Slaght
Alpena High School & ACES Academy

placeholder

John Smith
Ogemaw Heights High School

placeholder

Antonia Taylor
Eastpointe High School

placeholder

Emma Urbanski
Hart High School & Shelby High School

placeholder

Madison Vedder
Brown City High School & Marlette Jr./Sr. High School

placeholder

Sydney Wagner
Niles High School

placeholder

Brandon Wardlow
Port Huron High School

placeholder

Bryce Weick
Melvindale High School

placeholder

Kereen Williams
Imlay City High School

placeholder

Zariea Williams
Woodhaven High School

placeholder

Zachary Zimmerman
Center Line High School

placeholder

Andrew Zyrowski
Owosso High School & Lincoln Alternative High School